Keçi Sütü Sabunu Yapımı

 • admin
 • Keçi Sütü Sabunu
 • Yorum yapılmamış

Keçi sütü sabunu cilt dostu özellikleri ile biliniyor. Keçi sütü, özellikle cilt yüzeyinde bariyer oluşturarak nem kaybını önleyen kaprik-kaprilik trigliseritler nedeniyle oldukça besleyicidir. Keçi sütü ayrıca A vitamini, D vitamini ve B6 vitaminlerinin yanı sıra cildin pürüzsüz olmasını sağlayan laktik asitler içerir. Keçi sütü sabunlarının neden bu kadar sevildiğine şaşırmamak gerekiyor.

Keçi sütü sabununun yapımında taze çiftlik keçi sütü kullanmak, oldukça doğal bir ürün elde etmemizi sağlar. Yerel marketlerde, kooperatiflerde veya çiftçi pazarlarında taze keçi sütünü rahatlıkla bulabilirsiniz.

Keçi sütü sabunu yapımına hazırsanız başlayalım!

Malzemeler:

 • Sabun Kalıbı
 • 150 ml Kayısı Çekirdeği Yağı (15%)
 • 260 ml Hindistan Cevizi Yağı (25%)
 • 340 ml Zeytinyağı (33%)
 • 75 ml Kakao Yağı (7%)
 • 210 ml Palm Yağı (20%)
 • 145 ml Kül Sodyum Hidroksit
 • 350 ml Keçi Sütü
 • 60 ml Yulaf Sütü
 • Titanyum Dioksit

Kül sodyum hidroksit, süte eklendiğinde sütün 94 derece olmasını sağlar. Bu da sütün yanmasına, kötü kokmasına ve sarı renk kazanmasına yol açar. Sütün yanmaması için en iyi teknik sütü soğuk tutmaktır. Bundan dolayı keçi sütünü dondurmak ve sodyum hidroksiti doğrudan sütün içine eklemek daha mantıklıdır. Sütü ekstra soğuk tutmak için dondurulmuş süt kabını etrafı buzla sarılmış biçimde bir kabın daha içine koyabilirsiniz.

Öncelikle 350 ml keçi sütünü buz yapma kalıplarına dökelim. Sütün tamamen donmasını bekleyelim. Keçi sütü küplerini donduktan sonra sodyum hidroksit ile karıştırmak için uygun bir kaba dökelim.

 

Önce Güvenlik!

Sabun yapımı sırasında mutlaka koruyucu gözlük ve eldiven takmalısınız. Ayrıca üzerinize giydiğiniz kıyafetler kolunuzu kapatmalı. Çocukların, evcil hayvanların ve diğer dikkat dağıtıcı ve zarar görebilecek nesnelerin sabun yaptığınız alanda bulunmamasını sağlayın. Sabun yaptığınız alan her zaman iyi bir havalandırmaya sahip olmalı.

Güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra yavaş bir biçimde sodyum hidroksitin ¼’ünü donmuş süte ilave edin. Keçi sütünü ve kül sodyum hidroksit parçalarını karıştırmak için reaktif olmayan (örneğin tahta) bir kaşık kullanın. Sodyum hidroksit parçaları yavaşça donmuş keçi sütünü eritmeye başlayacaktır. Birkaç dakika sonra sodyum hidroksitin ¼ ünü daha ekleyin ve birkaç dakika daha karıştırmaya devam edin.

Bu işlemi tüm sodyum hidroksit parçalarını keçi sütüne ekleyene kadar devam edin. Karıştırın, karıştırın ve karıştırın… Keçi sütü, daha fazla sodyum hidroksit eklendiğinde erimeye devam edecektir. Süt tamamen eridikten sonra tüm kül sodyum hidroksitin çözündüğünden emin olana kadar karıştırmaya devam edin. Düşük sıcaklıklarda sodyum hidroksit parçalarının çözünmesi zaman alır. Çözünmeyen sodyum hidroksit parçaları ciltte tahrişe, hatta yanıklara neden olabilir. Bundan dolayı karıştırma işleminde acele etmeyin.

Bütün sodyum hidroksit eklendikten sonra sütün rengi sarıya dönebilir. Aşağıdaki sütün rengi tarifimiz için uygundur.

Süt ve sodyum hidroksit bileşenimiz hazır. Sıra diğer malzemelere geldi.

ADIM BİR

Tamamen sıvı halde bulunan hindistan cevizi yağı, palm yağı, kakao yağı ve şeftali çekirdeği yağını aynı kaba alın. (Palm yağını eklemeden tüm yağların karışmış olduğuna emin olun) Yulaf sütünü direkt olarak yağ karışımına ekleyin.

ADIM İKİ

Süt ve sodyum hidroksit karışımını yavaşça yağ karışımına ekleyin. Süt karışımını ilave ettikçe blender ile karıştırın.

ADIM ÜÇ

Tüm süt karışımını ilave ettikten sonra, ince ile orta kalınlıkta izler meydana gelene kadar karıştırın.

ADIM DÖRT

Tüm titanyum dioksiti ekleyin ve blender kullanarak renklendiriciyi sabun hamuruna karıştırın.

ADIM BEŞ

Renklendiriciyi tamamen ekledikten sonra sabunu, sabun kalıbına dökün. Sabun hamurunu eşit bir biçimde yaymak için kaşık veya spatula kullanın.

ADIM ALTI

Dilerseniz, küçük bir kaşık yardımıyla sabun hamurunun üzerinde yaratıcı şekiller oluşturabilirsiniz. Tamamen size kalmış.

ADIM YEDİ

Üst yüzeyi hallettikten sonra ayırıcıları kalıba yerleştirin ve kalıbın altına kadar itin. Soda külünden kaçınmak için sabun hamurunun üst kısmına 99% izopropil alkol püskürtün. Sütten yapılan sabunlar, sütteki şekerden dolayı ısınma eğilimi gösterir. Sabun hamurunu serin tutmak için 3 saatten 1 geceye kadar buzdolabı ya da dondurucuya koyun. Daha sonra 3-4 gün boyunca kalıpta kalmasına izin verin ve 4-6 hafta içinde sabunları doyasıya kullanın. Ev yapımı keçi sütü sabunlarınız hazır, tadını çıkartın!

Önemli Not: Bu yazı, keçi sütü sabunu yapımını merak eden kişiler için hazırlanmıştır ve sadece bilgi vermek amaçlıdır. Sabun yapımında uzman olmayan kişilerin bu tarifi uygulamaları önerilmez. Uygulanınca doğabilecek sorumluluklardan kaçındığımızı belirtiriz.

Kaynak: soapqueen.com

 

Bir cevap yazın