Keçi Sütü Sabunu Faydaları

  • admin
  • Keçi Sütü Sabunu
  • Yorum yapılmamış

Günümüzde birçok insan cildini, su bazlı sabunlar ile temizliyor. Keçi sütünden yapılan sabun kullanmak cildiniz için oldukça sağlıklıdır. Keçi sütü sabunu, kuru veya hassas ciltler için faydalı olduğu kadar egzama ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerine iyi gelebilmektedir.

Özellikle işlenmemiş keçi sütü ile yapılan doğal keçi sütü sabunları, klasik sabunların aksine içinde çok daha az kimyasal madde muhteva eder.

Alfa Hidroksi Asitler

Keçi sütü, cildinizin yüzeyindeki ölü deri hücrelerini temizlemeye yardımcı olan alfa hidroksi asitleri içerir. Alfa hidroksi asitler, ölü cilt hücrelerini bir arada tutan bağları parçalarlar. Temizlenen ölü deri hücreleri yerini cildinizin pürüzsüz görünmesini sağlayan genç hücrelere bırakır. Su bazlı sabunlar, genelde deriye zarar verebilen sert kimyasallar içerdiğinden, keçi sütlü sabunlar doğal bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Vitaminler

Birçok vitamin içeren keçi sütü, özellikle hasar görmüş cilt dokusunu onaran ve sağlıklı bir cildi korumak için gerekli olan A vitamini yönünden oldukça zengindir. İçeriğinde A vitamini bulunan kremlerin, çizgileri ve kırışıklıkları azalttığını ve akneleri kontrol altında tuttuğunu gösteren birçok tıbbi araştırma yapılmıştır. Su bazlı sabunlara yapay olarak vitamin eklenebilse de, çoğunlukla vitamin yönünden keçi sütlü sabuna göre geride kalıyorlar.

Krema

Yağ molekülleri, kaliteli bir sabun yapımının önemli bir parçasıdır. Keçi sütünün içinde bulunan krema, keçi sütü sabunlarının nemlendirici özellikte olmasında önemli bir rol oynar. Özellikle kış aylarında kuru ciltten şikâyet eden birçok insan için çözüm keçi sütü sabununda olabilir. Keçi sütü sabunu diğer sabunların aksine cildi kurutmaz. Böylece cildin sağlıklı kalmasını sağlar.

Mineraller

Keçi sütü, selenyum gibi cilt için önemli mineraller içerir. Bilim adamları, selenyumun cilt kanserini önlemede önemli bir rol oynadığına inanmaktadır. Selenyum ayrıca güneş altında fazla zaman geçirildiğinde güneşin cilde verebileceği zararları önler. Su bazlı sabunlar genellikle kalsiyum, sodyum ve demir gibi mineraller içerir. Bu mineraller cilt bakımı için yeterli değildir.

İşlenmemiş çiğ keçi sütü ile yapılmış bir sabunun, cildinize verebileceğiniz en iyi hediyelerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın